Konkurs "200 lat Parafii Stany"

b_200_150_16777215_00___images_Bojanow_2018_200_lat_par_Stany_Parafia_stany.jpgPubliczna Szkoła Podstawowa w Stanach

oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Bojanowie

zapraszają na V edycję Gminnego Konkursu

Historycznego pod hasłem:

„200 lat Parafii Stany”

Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Bojanów.

Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zdobycia szerszej wiedzy na temat

200 letniej historii parafii Stany na tle dziejów naszego regionu i państwa.

1.   Konkurs podobnie jak w poprzednich edycjach przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV –VII) z terenu gminy Bojanów. Każda ze szkół może zgłosić maksymalnie 4 uczestników.

2. Konkurs będzie składał się z pisemnego zestawu pytań i zostanie rozstrzygnięty tego samego dnia.

3. Dla zwycięzców przewidziano nagrody oraz dyplomy.

4. Tematyka konkursu obejmuje dzieje parafii Stany (dokładne informacje w zał.).

5. Termin i miejsce konkursu: 24 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00, Gminna Biblioteka Publiczna w Bojanowie.

6. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca 2018 r. pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie, osoba kontaktowa: Dorota Stróż, tel. 15 8708320

Serdecznie zapraszamy !

Regulamin Gminnego Konkursu Historycznego pod hasłem: 200 lat Parafii Stany

1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów kl. IV - VII szkół podstawowych z terenu gminy Bojanów.
  2. Każda ze szkół może zgłosić maksymalnie 4 uczestników.
  3. Konkurs będzie składał się z pisemnego zestawu pytań i zostanie rozstrzygnięty tego samego dnia.
  4. Uczestnik konkursu zobowiązuje się samodzielnie wypełnić test,przypadku odpisywania lub korzystania z pomocy, uczestnikowi zostanie odebrana karta konkursowa.
  5. Dla zwycięzców przewidziano nagrody oraz dyplomy.
  6. Tematyka konkursu obejmuje dzieje parafii Stany (dokładne informacje w załączniku).
  7. Termin i miejsce konkursu: 24 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojanowie.

Zagadnienia do Gminnego Konkursu Historycznego pod hasłem 200 lat Parafii Stany

1. Historia parafii Stany od początków istnienia do czasów współczesnych na tle historii naszego regionu i państwa (najważniejsze wydarzenia i powiązane z nimi postacie).
  2. Sylwetki patronów parafii Stany: św. Jan Gwalbert i św. Tekla.
  3. Historia miejscowości tworzących parafię Stany.
  4. Dawni mieszkańcy parafii – Lasowiacy (warunki życia, zajęcia).

Bibliografia:

• Ks. W. Gaj – Piotrowski „Królewski zamek w Przyszowie”, Stalowa Wola 1998 ( rozdział V).
  • H. Wajda – Lawera, A. Bata, Gmina Bojanów, Krosno 2010 r.
  • Strony internetowe:

- parafii Stany (zakładka Dzieje parafii Stany)

- gminy Bojanów (zakładki: Wieści znad Łęgu, Dzieje gminy, Media o gminie )