Obóz świętych, Jean Raspail

b_200_150_16777215_00___images_Bojanow_2017_i-oboz-swietych.jpg

Czy zastanawialiście się kiedyś jak za kilka lub kilkanaście lat będzie wyglądać Europa? Co się stanie?
Jeżeli tak, to książka Chata Jeana Raspaila jest właśnie dla Was.

Masy czarnoskórych ludzi, którzy przybywają do Europy, do Francji. Brak jakiejkolwiek kultury i dobrego smaku. Wydawałoby się, że to istna dzicz. A co robi Francja? Ci, którzy są bardziej wpływowi lub uczeni, po prostu zamykają się w swoich apartamentach i wolą spekulować co będzie dalej. Zwykli ludzie uciekają wraz ze swoimi rodzinami w obawie przed rabunkami, napadami i gwałtami. Ktoś mógłby zapytać gdzie w tym wszystkim poszanowanie ludzkiej godności emigrantów którzy przybywają. Jak sama książka ukazuje, poszanowanie godności jest, lecz do pewnego czasu. Z wszystkich stron obecna jest adopcja wybranych dzieci z tych biednych emigranckich rodzin. Rodzice europejscy, którzy wybrali rodzinę płacą jej i polecają dobrze odżywiać dziecko. Często matki poświęcają inne swoje dzieci, aby tylko to, które ma zostać adoptowane wyglądało dobrze, zdrowo i było zadbane....

To książką bez wątpienia wybitna. Bardzo ładnie napisał we wstępie Pan Rafał Ziemkiewicz, że to książka podwójnie przemilczana - najpierw ponad 40 lat temu, gdy została napisana (za pesymistyczną wizję) a ponownie dziś (że nie wnosi nic nowego).
Choć wpisana w książce prorocza wizja upadku Europy różni się nieco od przebiegu obecnych wydarzeń w świecie Zachodu, to nie wpływa to w żaden negatywny sposób na symboliczny wymiar dzieła.

Dostępna: Bojanów - Wypożyczalnia dla Dorosłych