Ałbena Grabowska, Stulecie Winnych

b_200_150_16777215_00___images_resized_stulecie.jpg

Poruszająca opowieść o bohaterstwie i trudach codziennego życia. Ałbena Grabowska ukazuje losy rodziny, która musiała przetrwać niezwykle trudny czas wojny.

"Stulecie winnych" to trylogia przedstawiająca losy rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. W tle opowieści umieszczone zostały dramatyczne wydarzenia, w jakie obfitował wiek XX. Kolejne tomy serii noszą podtytuły: "Ci, którzy przeżyli", "Ci, którzy walczyli" i "Ci, którzy wierzyli". Akcja powieści rozpoczyna się w 1914 roku, gdy na świat przychodzą bliźniaczki, Maria i Anna, a przy porodzie umiera ich matka. Owdowiały Stanisław Winny musi szybko pozbierać się po stracie ukochanej żony, gdyż, prócz nowo narodzonych córek, ma jeszcze pod opieką dwóch synów. Niebawem wybucha I wojna światowa, która diametralnie zmienia losy mieszkańców Brwinowa. Dramat rodzinny splata się z dramatem narodu.

Tom pierwszy obejmuje ćwierćwiecze, poczynając od przebiegu I wojny światowej, poprzez dwudziestolecie międzywojenne z epidemią grypy hiszpanki na czele, aż po wybuch II wojny światowej. Tom drugi przybliża Czytelnikowi lata 1942 - 1968, z wojenną zawieruchą, kształtowaniem nowej polskiej rzeczywistości w powojennych realiach, aż po wydarzenia z marca 1968 roku. Ostatnia część obejmuje lata 1971 - 2014, opisując czasy komunistyczne, śmierć księdza Popiełuszki, nastanie kapitalizmu, wybuch elektrowni w Czarnobylu, obrady Okrągłego Stołu czy powstanie mafii pruszkowskiej i wołomińskiej. W 1914 roku na świat przychodzą Anna i Maria, u progu II wojny światowej Maria rodzi Katarzynę i Barbarę, w roku 1971 w Pruszkowie przychodzą na świat córki Barbary: Julia i Urszula.

Autorka, Ałbena Grabowska, splotła losy fikcyjnej rodziny Winnych z losami autentycznych postaci. Na kartach książki pojawia się więc Jarosław Iwaszkiewicz wraz z żoną Anną - mieszkańcy willi "Stawisko". Poznajemy dyplomatę, Tadeusza Wierusz-Kowalskiego oraz pałac rodu Wierusz-Kowalskich, a także lekarza, Janusza Korczaka. Nie zabrakło też miejsca dla przemysłowca i mecenasa sztuki, Stanisława Lilpopa, ojca Anny, żony Jarosława Iwaszkiewicza.

Sagę rodu Winnych charakteryzuje wielowątkowość, spójna fabuła, obfitująca w niespodziewane zwroty akcji oraz bogate tło historyczne i społeczne. Autorka proponuje Czytelnikowi liczną galerię postaci, doskonale zarysowanych i scharakteryzowanych.

Dostępna: Bojanów - Wypożyczalnia dla Dorosłych, Filia GwoździecFilia Maziarnia, Filia Przyszów,  Filia Stany